Trening v Weimarju v Nemčiji

Facilitation Guide

Nazaj

Trening v Weimarju v Nemčiji

Naša nova zaposlena v mladinski pisarni, Hava Kadušić, se je udeležila prvega dela mednarodnega treninga Facilitation Guide v Weimarju, Nemčiji, kjer se je skupaj z udeleženci iz različnih držav učila veščin facilitiranja in metod neformalnega izobraževanja.

Prvi dan so se udeleženci med seboj spoznavali na zanimiv in igriv način – skozi vizualne in interaktivne igre ter vaje za timsko delo. Ena izmed nalog je bila gradnja zaupanja, pri kateri je morala skupina preprečiti, da bi žoga padla na tla, in jo skupaj postaviti na ravno površino. Pogovarjali so se o načelih neformalnega izobraževanja, opravili refleksijo in prejeli predstavitev celotnega programa.

Drugi dan je bil posvečen izkustvenemu učenju, ki so ga raziskovali skozi igro BallFactory, kjer je morala žoga potovati mimo vseh udeležencev. Več poskusov jim je pokazalo, kako pomembno je učiti se iz napak in iskati nove rešitve. Spoznali so tudi različne vloge izobraževalcev ter vadili aktivno poslušanje, govorjenje in opazovanje.

Tretji dan so začeli z zabavno igro »pomagati vesoljcu prižgati vžigalico«, ki je pokazala, kako bistvena so jasna navodila s strani facilitatorja. Nato so se učili, kaj je močno vprašanje, kako ga oblikovati, da prinese res uporaben odgovor, ter kako ga uporabiti pri debriefingu, ki so ga spoznali tudi po strukturi.

Četrti dan so se preizkusili v »govorniškem kotu«, kjer je vsak javno nastopil in prejel povratne informacije. Prebirali so pesmi v svojih maternih jezikih, da bi pokazali moč glasu in izraza, ne glede na razumevanje besedila. Nato so sodelovali v simulaciji pogajanj, kjer so imeli različne vloge – od zagovornikov in nasprotnikov do sodnikov in opazovalcev – ter začeli pripravljati svoje lastne delavnice v manjših skupinah.

Peti dan so v skupinah pripravljali svoje delavnice.

Šesti dan so štiri skupine predstavile svoje enourne delavnice, po katerih je sledila polurna povratna informacija s strani udeležencev in facilitatorjev.

Sedmi dan so predstavitve zaključile preostale štiri skupine, ki so prav tako prejele dragocene komentarje in predloge za izboljšave.

Osmi dan prvega dela usposabljanja so začeli z evalvacijo preteklih dni, sledila pa je delavnica grafičnega facilitiranja. Pogovarjali so se o tem, ali so bila njihova pričakovanja izpolnjena, kaj so se naučili in kaj pričakujejo od drugega dela treninga. Na koncu so prejeli navodila za nadaljnje delo in priprave na nadaljevanje usposabljanja.

Prvi del treninga v Weimarju je Havi prinesel nova znanja, izkušnje in orodja, ki jih bo lahko uporabila pri svojem delu, hkrati pa tudi nova poznanstva in navdih za nadaljnji profesionalni razvoj. Drugi del treninga bo potekal oktobra na Tenerifih, kjer bo Hava nadaljevala svojo pot usposabljanja in nadgradila pridobljene veščine.

Stopite v stik