Izmenjave so odlična priložnost za razvoj tvojih spretnosti, spoznavanje družbenih realnosti in kulturnih razlik ter za krepitev vrednot, kot so solidarnost, demokracija in prijateljstvo. Tvoje učne izkušnje pa bodo priznane s potrdilom Youthpass, orodjem za priznavanje učnih dosežkov na podlagi mladinskega dela in solidarnostnih dejavnosti.
Lokacija in trajanje
Mladinske izmenjave so mednarodne, kar pomeni, da lahko spoznaš goro novih ljudi iz cele Evrope! Izmenjava ti omogoča krajše bivanje z drugimi mladimi – od 5 do 21 dni, odvisno od izmenjave do izmenjave. Poleg tega pa dobiš še t.i. potovalne dneve posebej, 5 do 21 dni je samo programa! Lahko se odvijajo v Sloveniji ali pa v tujini.
Kaj se na izmenjavi počne?
Uf, kje sploh začeti! Skupaj z drugimi mladimi sodeluješ na projektu (delavnice, razprave, medkulturni večeri, športne in umetniške dejavnosti, igranje vlog, srečanja z lokalnimi prebivalci, dejavnosti na prostem in veliko več). Sodeluje lahko, spet, odvisno, od 16 do 60 mladih.
A to veliko stane?
Ne, udeležba je brezplačna. Krite imaš potne stroške, bivanje in prehrano. V primeru, da je udeleženec mlada oseba z manj priložnosti, možnost je tudi za dodatno podporo za vključevanje in celo spremstvo. Vendar pa je potem treba konkretno spregovoriti z organizacijo, ki je za to pristojna, torej bodisi organizacijo, ki izmenjavo vodi ali pa partnersko organizacijo iz Slovenije, običajno je to kakšen mladinski center.
Koliko moram biti star/a?
Udeležiš se jih lahko, če si star od 13 do 30 let. Pazi, nekatere izmenjave imajo dodatno starostno omejitev. Preden zastaviš vprašanje – ne, ne greš sam/a, saj posamične prijave niso mogoče. Greš v skupini mladih, nekdo od teh pa je vodja skupine. Ta mora imeti najmanj 18 let.